4 października 1957 roku Związek Radziecki wystrzelił pierwszego sztucznego satelitę Ziemi o nazwie Sputnik 1. Zapoczątkowało to erę podboju Kosmosu. Z tej okazji 7 października Obserwatorium w Niepołomicach zorganizowało spotkanie upamiętniające to wydarzenie. Impreza odbyła się w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa.
Historię podboju Kosmosu przybliżył słuchaczom Janusz Nicewicz, nauczyciel Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Mnogość wszystkich misji kosmicznych sprawiła, że trzeba się było ograniczyć do tych najważniejszych, jednak zawsze jest to wybór subiektywny.
Następnie głos zabrał dr Henryk Brancewicz, który w bardzo ciekawy sposób wprowadził słuchaczy w realia tamtych czasów, a także mało znane fakty związane z misjami kosmicznymi. Wiele anegdot, którymi pan Brancewicz zasypał uczestników spotkania, wprawiło nas w nie lada zachwyt.
Prezes Niepołomickiego Klubu Krótkofalowców Michał Matusik (SQ9ZAY) przybliżył nam historię krótkofalarstwa i łączności radiowej na świecie, omawiając współczesne zastosowanie krótkofalarstwa na świecie.
W sali audytoryjnej zgromadziliśmy kilka eksponatów związanych z historią podboju Kosmosu: lunetkę AT1, przy użyciu której można było wyznaczać orbity satelitów, teleskop rentgenowski, który trzykrotnie był w przestrzeni kosmicznej, a także model Sputnika 1 wykonany przez młodzież uczęszczającą na zajęcia w MOA.
Wśród gości przybyłych na to spotkanie byli członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii z sekcji Obserwatorów Komet, którzy w miniony weekend uczestniczyli w swojej konferencji, odbywającej się w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie. A już za dwa lata kolejna okrągła rocznica: 50-ta rocznica lądowania na Księżycu misji Apollo 11. Już teraz zapraszamy.
Janusz Nicewicz