„Polowanie”
Pierwszy seans w Niepołomickim Planetarium, przygotowany przez Stefana Jantę i Jarosława Juszkiewicza z okazji otwarcia budynku planetarium w 2010 roku. Wtedy seans był wyświetlany na analogowej aparaturze planetarium ZKP‑1 Carl Zeiss Jena o numerze fabrycznym 62. Po przebudowie budynku Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach i wymianie projektora na cyfrowy, Janusz Nicewicz przystosował seans do możliwości nowej aparatury.
Seans nawiązuje do legend i częstych wizyt króla Kazimierza Wielkiego na polowaniach w Puszczy Niepołomickiej oraz do tego co mógł zobaczyć na nocnym niebie.
Czas trwania: 18 minut
Sugerowany wiek widza: 5+
Autor: Stefan Janta, Jarosław Juszkiewicz
Przygotowanie fulldome: Janusz Nicewicz
Muzyka: Geodesium
Rok produkcji: 2010/2023
„Otwarcie”
Pierwszy seans przygotowany specjalnie pod nową aparaturę planetarium z okazji otwarcia nowego budynku Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach 24 sierpnia 2021 roku.
W krótki i przystępny sposób prezentowane są najważniejsze odkrycia astronomii od starożytności po współczesność. Od pierwszych obserwacji astronomicznych, przez budowę Układu Słonecznego, ewolucję gwiazd aż po najdalsze znane obiekty we Wszechświecie. Muzyka do tego seansu pochodzi z płyty „Konstelacja MOA”, którą skomponował Przemysław Rudź – kompozytor, wykonawca muzyki elektronicznej a także popularyzator astronomii, autor wielu książek i przewodników.
Czas trwania: 13 minut
Sugerowany wiek widza: 7+
Autor: Janusz Nicewicz
Muzyka: Przemysław Rudź
Rok produkcji: 2021
Słońce wschodzi nad naszą planetą – błękitną oazą zawieszoną w ogromnym kosmicznym pustkowiu, jedynym znanym miejscem we Wszechświecie, w którym istnieje życie. To samo Słońce świeci nieustannie od przeszło czterech i pół miliarda lat. Jego światło, które ogrzewa naszą skórę, w przeszłości odczuwane było przez każdą istotę, jaka kiedykolwiek żyła. Grzało ono grzbiety dinozaurów i witało stworzenia, które opuściły ocean by podbijać ląd. Słońce było świadkiem wszystkiego, co wydarzyło się tu na Ziemi. Jednak nie było jedynie biernym obserwatorem. Jest w istocie potężnym zapleczem energetycznym naszej planety, źródłem energii napędzającej ziemskie wiatry oraz pogodę. Jest motorem napędowym życia na Ziemi, w wodzie i powietrzu na całym świecie. Życie na Ziemi zależy w mniejszym lub większym stopniu od naszej najbliższej gwiazdy… Słońca.
Czy istnieją inne formy życia we Wszechświecie? Czy istoty pozaziemskie wędrują po Wszechświecie, a może nawet odwiedzają Ziemię? Wiemy, że w naszym Układzie Słonecznym, tylko na Ziemi powstały inteligentne formy życia. Obecnie znamy ponad 4500 innych planet, które krążą wokół innych gwiazd. Czy na tych planetach także jest życie? Zapraszamy na podróż do odległych światów by się o tym przekonać!
Nocne niebo… piękne i tajemnicze. Odkąd ludzie zaczęli interesować się niebem stało się ono pretekstem do snucia mitów i opowieści. Seans “Nasz Wszechświat” to podróż w czasie, od starożytności do czasów współczesnych i w przestrzeni, od najbliższego otoczenia Ziemi, po najdalsze zakątki znanego nam Kosmosu.
Gdy spoglądamy w nocne niebo, olśniewa nas – i zarazem uspokaja – widok plamek światła: gwiazd, planet, galaktyk, Księżyca… Ale w miarę budowy nowych, lepszych narzędzi badawczych astronomowie zaczęli podejrzewać, że jest coś jeszcze – coś ukrytego w mrokach kosmosu. Nie widzimy tego, nie możemy tego poczuć, ani dotknąć… ale to coś gdzieś tam jest. To coś, co nie wysyła, ani nie odbija światła. Substancja tak tajemnicza, że można ją nazwać tylko w jeden sposób: ciemna materia.
„Kosmiczna wyprawa”
Jest to podróż od najdalszych zakątków znanego nam Wszechświata, do jednej wyjątkowej Galaktyki Drogi Mlecznej. W niej odnajdujemy nasz Układ Słoneczny i odwiedzamy każdą z planet, parę księżyców, Słońce oraz przedstawiciela planet karłowatych – Plutona. Poznajemy fakty i ciekawostki dotyczące każdego odwiedzanego obiektu. Seans oparty jest o grafiki i animacje programu WorldWide Telescope jednak prowadzony jest na żywo, językiem mówionym z delikatnym podkładem muzycznym. Seans dostępny jest w dwóch wersjach: 20 minutowej oraz 35 minutowej.
Czas trwania: 20 minut lub 35 minut
Sugerowany wiek widza: 5+
Autor: Janusz Nicewicz
Muzyka: Geodesium
Rok produkcji: 2023