„Fabryka doświadczeń w MOA”
Potrzeby dzieci w poznawaniu otaczającego nas świata są ogromne, dlatego też przygotowana została oferta edukacyjna dla uczniów z najmłodszych klas szkół podstawowych. Spotkania w laboratorium i warsztaty pozwolą im zobaczyć, jak wygląda praca w laboratorium oraz jak istotną rolę odgrywają doświadczenia w praktyce. Zajęcia połączone z zabawą pozwolą im dowiedzieć się w prosty sposób, dlaczego wlewając do wody sok zabarwia się ona na jego kolor. Jak można obserwować ruchy cząsteczek przez mikroskop, czy przeprowadzić prostą reakcję chemiczną. Różnorodność zagadnień astronomicznych przeniesie dzieci w otaczający nas Wszechświat dzięki Planetarium. Z różnymi bohaterami odbędą podróż po nocnym niebie i odwiedzą ciekawe obiekty w kosmosie.
Poniedziałek 9:00 |
Seans w Planetarium
(ok. 40 min.)
|
atrakcyjne pokazy astronomiczne wyświetlane za pomocą cyfrowego projektora Planetarium,tematyka seansów w Planetarium dostosowana jest do wieku uczestników
|
Laboratorium chemiczne
(ok. 40 min.)
|
zajęcia warsztatowe i laboratorium odbywają się w z podziałem na grupy (max. 12 osób), przebieg i tematyka zajęć dopasowana jest do wieku i możliwości uczestników | |
Środa 9:00 |
Laboratorium przyrodnicze (ok. 40 min.) |
|
Warsztaty KMO
(ok. 40 min.)
|
- Seans w Planetarium – Układ Słoneczny, aktywność Słońca, zjawiska w układzie Słońce-Ziemia-Księżyc, życie gwiazd, galaktyki i kosmologia obserwacyjna, historia i najważniejsze osiągnięcia astronautyki, pojazdy kosmiczne, jak wygląda Wszechświat z pokładu promu kosmicznego, najnowsze osiągnięcia astronautyki i eksploracji kosmosu.
- Warsztaty KMO (Klubu Młodego Odkrywcy) – zajęcia edukacyjne związane z tematyką mieszanin i roztworów. W laboratorium pod kierunkiem prowadzącego nauczyciela uczniowie poznają budowę materii. Dowiedzą się czym są mieszaniny, roztwory i zawiesiny. Pracując w grupach przygotują mieszaniny i roztwory na bazie ciał stałych i cieczy. Dowiedzą się jak rozdzielić substancje wchodzące w skład mieszanin i roztworów.
- Laboratorium chemiczne – zajęcia edukacyjne związane z tematyką reakcji chemicznych. W laboratorium pod kierunkiem prowadzącego nauczyciela uczniowie poznają co to jest reakcja chemiczna i czym różni się od zjawiska fizycznego. Dowiedzą się jakie są rodzaje reakcji chemicznych i jakie mogą być ich efekty. Przeprowadzając różne doświadczenia będą świadkami zjawisk rozpuszczania, wytrącania czy wydzielania gazów, jak również czy do zainicjowania reakcji potrzebne jest ogrzewanie, czy ciepło uwolni się w trakcie reakcji chemicznej.
- Laboratorium przyrodnicze – zajęcia edukacyjne związane z tematyką dyfuzji. W takcie warsztatów uczniowie zaobserwują zjawisko dyfuzji oraz zbadają, w jaki sposób tempo zachodzenia dyfuzji zależy od temperatury. By lepiej zrozumieć przyczynę występowania tego zjawiska, będzie również okazja do mikroskopowych obserwacji ruchów Browna.
Termin realizacji: poniedziałek, środa o godzinie 9:00
Czas zajęć: ok. 2 godzin lekcyjnych (w tym jedna krótka przerwa)
Liczba uczestników: min. 10 osób – max. 24 osoby.
Uprzejmie informujemy, że na ulicy Mikołaja Kopernika obowiązuje ograniczenie tonażu.
- ul. Szkolna (przy Stadionie MKS PUSZCZA)
- ul. Zamkowa (przy Zamku Królewskim),